Излез от зоната на своите “удобни” навици
Преди три години ме вдъхнови идеята да започна да предизвиквам себе си, за да разширявам зоната си на комфорт. Това помага да толерираш с по-голяма лекота дискомфорта, промените, новите неща.
Преди около месец случайно попаднах на канал в Ютюб наречен Yes Theory. Те имат и допълнителен канал – Seek discomfort. В двата канала групата младежи публикува своя опит с предизвикателства, които сами поставят пред себе си.
Не е нужно да се предизвикваш до граница, в която очевидно застрашаваш здравето или живота си. Безкрайно ценно обаче е да не робуваш на навици, които лишават ежедневните ти преживявания от порастване, развитие и осъзнаване.
Предишен и настоящ опит с потърсени предизвикателства
Преди две години за мен най-ярки предизвикателства с положителен знак бяха първите ни ходения с палатка из Централен Балкан. Целодневните преходи понякога и днес са приключения и изпитания за волята и тялото ми. 🙂
Миналата година излизането извън зоната на стагниращото познато беше проектът “Разчистване и минимализъм”.
Тази година намирам позитивно разчупване на удобството със системата на Вим Хоф (голяма фенка станах на метода). Експериментирам и с периодичното гладуване (intermittent fasting). Второто го тествам не защото искам да отслабвам, а защото искам да развия свобода над навика да ям всеки път щом ми се прииска или настроението нещо ме провокира. И двете системи развиват волята и подобряват общото здраве.
Проект „Предизвикай себе си“
Измислих си и споделям с вас, защото така и на мен ще ми е по-интересно, а може и за вас да е вдъхновение да разчупите навиците си, да си измислям по едно предизвикателство развиващо волята, осъзнаването и разчупващо навика. Признавам провокира ме до някъде и една книга, която чета в момента – „Breaking the habit of being yourself“ на др Джо Диспенза.
Излез от навика да бъдеш себе си
В книгата, която сега чета се твърди, че при средностатистическия човек на възраст над 35 години, 95 процента от неговата личност са навици придобити в течение на времето. В живота си дори не си даваме сметка, че през доминираща част от случаите ние не избираме съзнателно, а реагираме автоматично. Мислим че ние решаваме, но през повечето време, решава нашата опитност от миналите преживявания. Тази автоматика, тази програмираност ограничава способността ни да черпим с пълни шепи от възможностите, които стоят пред нас и в нас всеки един момент.
В йога това обуславяне е посочено още в древността, а осъзнаването е методът за разчупване на навика.
В толтекските учения Теун Марес нарича този феномен на предопределено поведение, неподвижна събирателна точка.
А в книгата на д-р Джо Диспенза се обяснява като устойчива физиологична формула на химически реакции предизвикани от минали преживявания. Тази химическа програмираност на тялото е тясно обвързана с невронната активност на мозъка. Затова когато решим да променим даден навик трябва време и съпротивите, които идват от вътре и от вън, са пряко огледало, на тези дълбоко вкоренени в тялото и мозъка ни модели.
Вим Хоф многократно подканя практикуващият да си даде сметка, че практиката на срещи със студа (студени душове, ледени потапяния) и дълбокото дишане са промени на биохимията на тялото. “Вие сте алхимикът на своето тяло, на своя живот.”
За да се промени биохимията на тялото и да се отвори за нас ново пространство на съзнателен живот, трябва известно усилие, осъзнаване и време.
Вероятно затова е популярна твърдението, че за да промениш един навик ти трябват поне 40 дни. За това време се изгражда нова невронна връзка и тялото променя химическия си отговор на определено преживяване.
Полезни книги:
“Ученията на Толтеките” Теун Марес
“The Wim Hof Method: Activate Your Full Human Potential” Wim Hof
“Breaking The Habit of Being Yourself: How to Lose Your Mind and Create a New One” Dr. Joe Dispenza