Връх Радомир беше втората ни цел за деня. Той е първенеца на планината Беласица. Висок е 2029м. Старото му име било Калабак.
Как стигнахме ние. От връх Конгур до връх Радомир
От хижа Беласица до връх Конгур се качихме за 3 часа и 30 мин. При връх Конгур табела сочеше време за стигане до връх Радомир 1 час и 30 мин. Можехме да изберем да минем по билната пътека, от единия до другия връх, или по подсичащата пътека.
Билният път се води и зимен, и се препоръчва ако има паднали снегове. В нашия случай, средата на септември, времето беше сухо, слънчево и малко ветровито. Решихме да продължим към връх Радомир по билната пътека, и да се върнем по равната подбилна.
Трудност и продължителност на маршрута
Трудността на даден маршрут е субективно понятие. Много се чудех как да опиша билната пътека. През деня на нашия преход Влади беше в някаква суперменска форма и буквално летеше нагоре-надолу по възвишенията към връх Радомир. Аз обаче пълзях като охлюв, за кой ли път. 😄
По билото през цялото време имахме разкошни гледки към две държави нашата и Гърция. Насреща пък красиво се очертаваха предстоящите височини за покатерване. Снимах, спирах да си взема дъха и продължавах да драпам напред. Вътрешно негодувах като ни връхлиташе силен вятър от север и благодарях като се спускахме леко на юг на завет и слънцето започваше да топли. Аз се поизмъчих по билното ходене, ха нагоре, ха надолу и все така си върви пътеката.
Стигнахме до 26 гранична пирамида и там вече съвсем сдадох багажа и решихме да се спуснем до леката и равна подсичаща пътека, която си е всъщност път за високопроходим транспорт. Някога по тези пътища са се движили граничари охраняващи българските територии. По подсичащата пътека ни остана малко и скоро се закатерихме нагоре вече към връх Радомир.
Моето темпо по билната пътека беше бавно, затова вместо за 1 час 30 мин, до връх Радомир стигнахме за 2 часа и 6 минути.
От самия връх пак имаше чудни гледки, вече към три държави – България, Гърция и Македония. Освен гръцкото езеро Керкини, сега виждахме и езерото Дойран в далечината.
На връх Радомир също има гранична пирамида, номер 24. Свихме се на завет до нея и обядвахме чудно вкусно.
Беше много приятно да си седим там на връх Радомир, но трябваше тръгваме, защото слизането обратно до хижа Беласица очаквахме да ни отнеме минимум 4 часа.
Надолу е бързо
Слизането бяхме решили да направим по подсичащата пътека, широкия път. По него не се вървеше, а се летеше, толкова беше леко. Гледките и оттук галеха окото. Определено си заслужава, ако сезонът и физическите сили позволяват, да се направи кръгов маршрут, по билната пътека в едната посока и по подсичащата в другата. Пейзажът е по-различен, но еднакво красив. Освен това слънцето беше започнала да се снишава и очертаваше още по-отчетливо гънките на съседните хълмове.
От връх Радомир до хижа Беласица се спуснахме за 3 часа и 50 минути.
Целодневния ни преход из пътеките на красивата планина Беласица продължи от 8:20ч, до 18:40ч.
Останахме много доволни от маршрута, гледките, усещането в планината. Препоръчваме!
А ние пак ще се върнем, защото има още пътеки из Природен парк Беласица и върхове, и водопади, и тематични екопътеки.
Прибрахме се в къмпинга приятно уморени физически, но душевно презаредени от изминалия ден.
Ако сте пропуснали първата част от разказа, как стигнахме до връх Конгур, може да го прочетете тук – “Връх Конгур и връх Радомир еднодневен преход в природен парк Беласица – част 1”.
Фоторазказа за отсечката на прехода от връх Конгур, до връх Радомир.
Билната пътека към връх Радомир
Посдичащата пътека към връх Радомир
На върха
По подсичащата пътека на връщане
Други статии от същото пътуване
Връх Конгур и връх Радомир еднодневен преход в природен парк Беласица – част 1
Рупите, приятна изненада. Малко съкровище в Югозападна България
Язовир Голям Беглик през септември и кратка разкодка по част от Е8