Къмпинг хранене за вегетарианци

Какво си правят едни вегетарианци за хапване на къмпинг?

Мога за нас да разкажа. Предварително пояснявам, че споделените кулинарни идеи са без всякакви претенции за оригиналност и изтънченост. Това са практични, бързи и елементарни неща, за които съм се сетила и опитвала. Ето как изглеждат менюто на къмпинг хранене за вегетарианци – закуските, обедите и вечерите.

Закуски

Познавам хора, които не закусват. Пият едно кафе и толкова. Ние не сме от тях. 🙂

От идеите за закуска си заслужава да се спомене, това на което Влади му казва шеговито “континентална закуска”. Асоциацията възниква, защото в конкретната ни хапка се включват масло (гхи), кашкавал и ягодово сладко.

за вегетарианци

По-особеното на тази закуска са кръглите или елипсовидните плоски хлебчета. Купуваме ги от супермаркетите в Гърция. Препичам хлебчетата на малък чугунен оребрен тиган. При печенето ги мажа с гхи и стават мноооого вкусни.

На опаковката на кръглите хлебчета пише, че са подходящи и за гироси. Не че си приготвяме гироси, но пояснявам, за да си представите каква е дебелината на тези хлебчета.

Традиционно след закуската се черпим с кафе от кафеварка. Влади е майсторът на кафето. Аз си слагам и прясно мляко. Там под короните на дърветата, това е най-вкусното кафе, което съм опитвала. В София като го направим така, вкусът не е същия. Има нещо явно във въздуха, която променя кафето. 🙂 😉

Другите ни алтернативи за закуска са: 

Варени кук-кус, буквички или дребни макарони, объркани после със захар, гхи и извара.

Като ни домързи, си купуваме банички, пита и кисело мляко от магазинчето на къмпинга или една пекарна, която също не е далеч.

Обеди

Понякога плажуваме цял ден без прибиране в къмпинга. Тогава сглобявам разни елементарни сандвичи и бум в хладилната чанта.

Един ден се изхитрих и направих и таратор. Имаме си хубави порцеланови чаши с винтови капачки и в тях насипах таратора. На плажа, да хапнеш хладен таратор се оказа доста добра идея.

Случвало се за обед, ако има наличен супермаркет наблизо, да си купуваме и готови салати (дзадзики, домашна лютеница, маслини и хляб).

То като ти е жега, колко може да изядеш. 😉

Ако се прибираме до къмпинга, по-често приготвям нещо, което ни остава и за вечеря. 

Вечери

Някои вечери са останали обеди, както споменах по-горе. Тоест изброените долу неща си приготвяме или на обяд, или на вечеря.

Вариации на упма (грис със зеленчуци)
за вегетарианци

Зеленчуците се нарязват много на ситно (картоф, морков, може грах или друго). Запържавт се леко. Подправям с къри, ако нямам другата готова смес от подправки, която си набавям готова (“Рас ел ханут”) от магазин на пазара “Красно село”. Добавям грис, вода и бъркам докато стане гъста подобна на каша смес.

Царевица/ грах с масло

Царевица с масло, черен пипер и пармезан. Това ядене, за повечето хора гарнитура, го научих от сестра ми. То не изисква почти никакво време, само колкото да се стопи маслото или гхито на котлона. В него царевицата или граха да се запържи една минута. После се добавя черния пипер, а като сервира в чинията настърган пармезан. Една такава “гарнитура” 😉 си я комбинираме със обикновена салата – краставици, домати и извара.

Пак така с масло си правим и грах от консерва.

Картофи

Картофите нарязвам на дребно, за да уврат по-бързо. Като станат меки, изцеждам, добавям заквасената сметана, черен пипер, сол и готово.

Правила съм и картофи с червен пипер и босилек.

Пържени картофи не приготвям. Процесът на пържене ми е много, ама много досаден.

Прясно зеле с пушен червен пипер

Като ходихме през май, си играх да сготвя и зеле с пушен червен пипер. Идеята за пушения червен пипер съм почерпих от статията в блога “За каквото и да е”. Готвих в обикновена тенджера.

Паста

Талиатели пълни със сирене си купуваме от Лидл. Като се сварят си ги доовкусяваме с песто или лютивка. На последната ваканция лютивката беше домашна и разкошна.

Спагети също сме варили и овкусявали с готов гъбен сос.

Скара за вегетарианци – “барбекю” с тиквички
за вегетарианци

Тиквичките гриловани на чугунения тиган са традиция.

Към тях добавям гарнитура (да, да тиквички сами са гарнитурата 🙂 ), която си забърквам с извара, заквасена сметана, сол и черен пипер.

Супа

При майското ни ходене, когато вечер става по-хладно сухата гъбена супа си е съвсем на място. Нея не я готвим, само си я варим по описанието на пакета. До колко е здравословна не коментирам. 🙂 Пише, че НЕ съдържа натриев глутамат. Тази супа, обаче е супер бърза и вкусна. Ех, това бързо хранене.

Консервите са на ход

Като ни домързи да готвим, си отваряме консерва с боб с доматен сос. Купуваме си такива от Лидл.

Преди, когато още си нямахме газовото котлонче, разчитахме много на консерви. Има различни, които са подходящи за вегетарианци.

В Лидл понякога се появява и една консерва – боб по мексиканси (тъмен и светъл боб, царевица и леко пикантен доматен сос). 

В Гърция сме купували консерва – боб гигант с доматен сос, също е много приличен.

Постните лозови сърмички не са ни любими.

Носим си понякога и консерви с нахут. Готвя го с картофи и подправен с къри.

Сега като се върна във времето при най-ранното ни къмпингуване, това ни беше изхранването – консерви и салати. Към днешна дата има развитие. 🙂

Пица в Сарти

Почти се е превърнало в традиция, като сме в района, поне веднъж-дваж да се отбием до Сарти. Да се омесим с тълпата народ по търговките улици привечер.

От едно определено място си взимаме по една малка кръгла пица за по път. Пиците не са ми любима храна, но тези са тънки, крехки и много вкусни. Хапваме ги на пейка на крайморската алея. Алеята е много приятна.

Общо взето с такива неща си изкарваме спокойно десетина дни.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.