Истанбулски кадри, искам всичките да сложа, искам всичките да ви покажа, но са много, прекалено са много. Остава да избера няколко и се надявам да са достатъчно магнетични, за да ви провокират да посетите Истанбул, ако все още не сте ходили.
Ако сте били там и ви е харесало, знам, че дори и една, две снимки ще стигнат, за да ви усмихнат.
Много пъстро място. Ако използвам символи от научната фантастика бих го описала като магическо място с множество портали, които те пренасят в диаметрални измерения.
Хареса ни Истанбул, иска ни се пак да отидем.

Истанбулски кадри на джамиите
Никога досега не бях влизала в джамия. Даже в своето невежество си мислех, че е забранено за жените. В джамиите е прието да си прилично облечен, да влезеш без обувки и жените да покриват косите и раменете си с шал. Мъжете също трябва да са с дълги панталони.
Килимите в джамиите са меки. Таваните са изрисувани с великолепни орнаменти. В най-новата истанбулска джамия, Чамълджа джамия (Çamlıca Mosque) се натъкнахме на изключителна картина. Дървото с корени в небето. Нашите духовни корени са сред звездите. Голям смисъл намерихме в тези символи.
На нас много ни харесват песнопенията, които се носят от джамиите. Думите не разбирам, но си представям тези молитви като спирали, които извисяват душата над ежедневните крамоли, страдания, вкопчвания, погрешни идентификации и скованост на малкия аз.













Желязната църква “Свети Стефан”
Българската църква. Там също ни пяха хубаво на Велика събота, точно преди Великден. Плаках радостно и пак си представях стълби за душата ми.




Истанбулски паркове
В Истанбул попаднахме на много приятни паркове. Подредени, поддържани, чисти…
Паркът на лалето в европейската част на града е прекрасен и без лалетата. С красиви дървета, чисти алеи, подрязани тревни площи, маси и пейки за пикник и на места прозорчета гледка към Босфора.
В азиатската част също минахме през няколко парка. Проверих името само на този на Чамлъджа тепе. От най-високата точка на този парк има гледки и към азиатската, и към европейската част на града.













Пазарите
Шарени места – от туристическите атракции на района Фатих (Египетския пазар за подправки, Капалъ чарши), пазарските улички помежду им, през претъпканата пешеходна Истиклал, до модерните молове с популярни световни марки.
Още много търговски улици има и в другите квартали. Някои от магазините са със стоки типични за културата на съблюдаващите по стриктен ислям (забрадки, дълги роби за жените, специални шапчици и шалвари за мъжете и т.н.)
Цените на дрехите се доближаваха доста до тези у нас.
На Египетския пазар си купих вълнен шал. Нямам идея дали спазарих добре цената, нито дали шалът е естествена вълна, нямах непременна нужда от този шал, просто много ми се искаше да си взема някаква вещ за спомен. Вещи, вещи…повече песнопения трябва да слушам, да се измъкна от мрежата на материализма, хахаха.










Хубави улички


Босфора
Пътешествахме с корабчета, много е приятно.




Нощен Истанбул
Втория ден вечерта, се позабавихме в азиатската част и докато стигнем до корабчето се стъмни. Да преминеш Босфора по тъмно е красиво. Двата бряга на Истанбул са като обсипани с безброй звезди.






Знамена на площад Таксим



Храната, чая и кафето
За тях разказах в предната статия, а албум със снимки може да разгледате тук.

Истанбулски котки
И за котките на Истанбул писах в “Истанбул през месец май, част 1”, а тук е линк с албума посветен изцяло на тях.

Още истанбулски цветове
Доволна съм от срещата си с Истанбул. Въпреки, че малко ни валя дъжд, носът ми тече като чешма, кракът на третия ден ми се поду, пак в сърцето ми топлината от пътешествието е многократно по-силна.






Свързани статии
Истанбул през месец май, част 1