Видин, беше целта на нашето пътуване в предпоследния ден от годината 2021.
Градът се намира на брега на река Дунав. Има своите исторически забележителности останали от различни времеви периоди.
Бабини Видини Кули
Най-популярна от тези туристически спирки струва ми се е крепостта „Бабини Видини Кули”.
“Крепостта е изградена върху останки на античния град Бонония. Строежът на средновековния замък започва през втората половина на Х век, но по време на Второто българско царство (края на ХІІ – ХІV век) се извършва и най-същественият градеж. Последният български цар преди падането на България под османско владичество Иван Срацимир (1355 г. – 1397 г.) е живял в крепостта.”
На площад Бдинци имаше празнична украса, елха, светлинни гирлянди и фигурки и няколко дървени будки за топли напитки, домашни сладки и коледни украшения.
Река Дунав
Много красива беше и река Дунав с набуклените облаци, която се оглеждаха в нея. Впечатлиха ме и фенерите, които видях на няколко места. Обичам такива фенери.
Докато се разхождахме по централната търговска улица забелязахме сума ти народ да се разнася с банички. Като понавъртяхме още диагонали и поизгладняхме нямаше как да не си вземем и ние по една баничка, хахаха. Хапнахме я на пейка при сградата на историческия музей “Конака”.
Направихме кръгче и на пазара. Пазарите са шарени и интересни места.
По селските пътища на Видинска област
След тази доста приятна раздвижка из Видин, поехме по избран от Влади нестандартен път обратно към Монтана. Щяхме да минем няколко селца по път между Видин и Белоградчик и да се отклоним до природната забележителност скален комплекс Дъбравка. Заради името от селцата по пътя ми направи впечатление село Вещица. 😄
Пътят в началото беше много живописен, слънцето започна да се спуска ниско и светлината стана разкошна. Няколко пъти Влади спираше на отбивки, а аз наджапвах из калните поля да снимам пейзажи.
Признавам да снимам полета, дръвчета, хълмчета, облачета и пътища ми е по-лесно отколкото градска среда.
Пътят през не малка част беше доста надупчен и затова се движехме бавно.
Скален комплекс Дъбравка
За скалния комплекс Дъбравка спряхме в едноименното село Дъбравка. От края на селото
Към 16:30ч вече започна да се притъмнява и затова не ни остана време да стигнем до самите скали, макар че тръгнахме в тази посока. Не бяхме взели и челниците и решихме да се върнем друг път по този маршрут. Видяхме скалите само отдалеч. Срещнахме човек, който каза че до Скалния комплекс от края на селото където бяхме стигнали е 20мин. Значи с мотаене и снимане, някъде час време в двете посоки би стигнало. Скалите са като естествено продължение на Белоградчишките скали, но като туристическо място са малко популярни. От малкото, което видяхме като природа наоколо, обаче ни хареса.