Търговище
Търго̀вище (до 1934 година – Ескѝ Джумая̀) е областен град в Североизточна България, административен и стопански център на едноименната община Търговище и област Търговище. Населението на града към 31 декември 2019 г. е 35 344 жители. Търговище е 25-тия най-голям град в България
bg.wikipedia.org
Търговище не успяхме да видим през първия ден от пътуването, защото не остана време. През последния ден, на прибиране беше първата ни спирка.
В града стигнахме рано. Отворени бяха само закусвалните. Небето беше намръщено. Прогнозата казваше, ще вали, Влади повтаряше няма да ни вали. 😄 В Търговище не ни валя.
Разходихме се из центъра на града. Централният площад “Свобода” е голям и дава наистина усещане свобода и простор. В центъра има красиви стари здания, някои реиновирани, някои рушещи се.
Макар още спящ в съботното утро, Търговище ни се видя жив град.
Приятна случка
Водопад в местност Боаза
Този водопад намерихме в opoznai.bg. Също пропуснахме да видим през първия ден, защото не остана време.
Водопадът е много близо до основния път, затова решихме на прибиране да му хвърлим едно око.
Малко е водопадчето, но симпатично. Около него природата е хубава, но хората отново безцеремонно са оставили своя отпечатък – разхвърляни боклуци навсякъде.
Колко често се натъкваме на такива гледки. Чудя се защо отиват на природа тези хора, ако не я харесват? Ако я харесват, защо такова неуважение към нея? Толкова ли е трудно да си сложиш бутилките и опаковките в един плик и да ги отнесеш в контейнер в града?
Към гр. Елена
Продължихме към следващата дестинация град Елена. Пътят до там беше много спокоен и живописен. В границите на област Търговище даже беше ново-асфалтиран. В момента, в който хубавият път рязко свърши и започнаха дупки, погледнах картата и стана ясно, че вече сме преминали в област Велико Търново.
Докато се возехме, небето леко ръсеше стъклото, но не дъжд, леки пръски някакви.
Преди Елена се отбихме да видим Марянския манастир в едноименното село Марян. За него както и за град Елена знам от блога на Светла “За каквото и да е”. Манастирът, обаче беше затворен. Портата заключена.
Град Елена
Елѐна е град в Северна България. Той се намира във Великотърновска област, в близост до язовир „Йовковци“. Той е административен център на община Елена. Регионът около Елена е известен като Еленски балкан.
bg.wikipedia.org
В град Елена, понеже така ни минаваше пътя, първо спряхме при фирмения магазин “Елена” да си купим сирене и кашкавал. Останахме много доволни и от двете. Сега се шегувам с Влади, че сиренето свърши и трябва пак да се ходи до Елена. Да знам, че продуктите им се предлагат в цялата търговска мрежа, но е някак различно да си ги вземеш от място.
В град Елена наистина ще се върнем, заради природата. В Еленския балкан има няколко по-дълги пътеки за преход, които си набелязахме. Мислим, живот и здраве да ги опознаем.
Този път се разходихме само из града, мястото не е голямо. Няколко пъти ни се кръстосваха пътищата с още две двойки пешеходни туристи.
Историческите забележителности са събрани на едно място в Архитектурно-историческия комплекс “Даскалоливница” или в непосредствена близост до него.
Музей по палеонтология, който е поместен в красива дървена възрожденска къща. Часовниковата кула, строена 1812г, двата храма: църквата “Успение на Пресвета Богородица” и църквата “Свети Никола (датира от 1518г.), класното училище Даскалоливница, Камбуровият хан.
Не влизахме в никоя от къщите. Като отидем пак, но за няколко дни и с преспиване имам намерение да разгледам всички музеи.
В Елена за малко, пак така пръски ни пръскаха, но не ни валя дъжд. Времето беше напреднало, а ние имахме още една спирка Велико Търново. Тръгнахме натам. По път минахме покрай язовир Йовковци, който е съвсем близо до Елена. Красив язовир.
Велико Търново
Велико Търново се намира в централната част на Северна България и има население от около 72 000 души. През Велико Търново криволичи една от големите и пълноводни български реки – Янтра. Днес Търново е 15-ти по големина град в страната и безспорно един от най-красивите и посещавани в България.
veliko-tarnovo.bg
Всеки път, когато се разхождам из Велико Търново оставам с приятно чувство. Този път не беше различно.
Паркирахме в центъра, защото в събота и неделя (към днешна дата, март 2021г) зоната не важеше. Разходихме се първо до паметника на Асеневци. Много го харесвам този паметник. Царете сякаш ей сега ще се съживят и ще полетят отново да спасяват България.
Паметникът Асеневци е посветен на царете Асен, Петър, Калоян и Иван Асен II. Построен е през 1985 г., при навършването на 800 години от въстанието на братята Асен и Петър. Мечът, около който са разположени четиримата Асеневци, символизира мощта и възхода на средновековна България.
veliko-tarnovo.net
После потърсихме нещо за хапване. Ядохме вегетариански бургери, но единството, което ме впечатли в тях беше декоративния печат “Асеневци” на хлебчето. На вкус, не бяха разочарование.
Вече сити продължихме разходката си нагоре по главната улица. Оттам хванахме вляво за павираната занаятчийска улица, Архитектурно-етнографски комплекс “Самоводска чаршия”. Много е симпатична със своите дюкянчета посветени на различни занаяти. Разходихме се до храма “Св. Константин и Елена”. Стигнахме до моста над р. Янтра, при площад “Цар Асен I-ви”
Ако ви е интересно да научите за миналото на Велико Търново вижте статията – “История на града”.
Във Велико Търново за разкош ни изгря и слънчице.
Това е един от българските градове, в които с удоволствие бих поживяла известно време.
После се върнахме обратно към колата и потеглихме към залеза. Беше красив завършек на нашето Мартенско пътуване 2021г, този залез. Хубаво е да пътешестваш из родния край!
Към останалите статии за Мартенското ни пътуване – 2021г
НИАР „Мадара”, разходка във времето и пространството – Мартенско пътуване 2021 г – част 3
Панорамен следобед, градски следобед, опак следобед – Мартенско пътуване 2021г – част 4
Пазарен ден в Исперих и пешеходен диагонал в Разград – Мартенско пътуване 2021г – част 5
Текето на Демир баба – място за поклонение и съзерцание – Мартенско пътуване 2021г – част 6