В географско отношение – баба, било стара диалектна дума означаваща “височина, връх като купол”. Затова може да попаднете на множество възвишения, върхове – “баби” из родния край. Една от всичките е Етрополска баба. Посетихме в неделя, 12 юни. Целият пешеходен преход (отиване и връщане) с две почивки за хапка-пийка продължи 8 часа и 30 мин.
От село Буново до хижа Чавдар
Пътят тръгва от железопътния мост нагоре. Движи се обратно на течението на Буновска река, през красива долина. На две места забелязах малки пенливи водопадчета по реката. Съвсем не големи, но много симпатични.
Хижа Чавдар
Хижа Чавдар, закътана в красива прохладна, а като се заседиш повече, направо хладна горичка. По стръмната пътека от село Буново може да се стигне за около 1:45 мин – 2:00ч, зависи колко се е наспал човек. 😉 На маса до хижата направихме почивка за по един сандвич. Чешмата до хижата е истинско произведение на изкуството. Не успях да заснема добре великолепната скала, от която течеше водата. Нищо, като отидете ще я видите. А наоколо обикаляше един Шаро.
Вдъхновяващи табели и посоки
Към паметника и връх Етрополска баба
Гледките
Връх Етрополска баба
Най-високата част на връх Етрополска баба е оградена с ограда от бодлива тел. Някакво нещо военно има там. Табела на оградата: “Охраняем район” подсказва, че не може да се преминава. Въпреки това покрай оградата има пътека, която може да ви качи пак на върха, откъдето също има хубави гледки (когато няма облаци 😉) За да се изкачим до височината трябваше да преминем едно кратко, но много стръмно и не толкова лесно нанагорнище. Пътеката минаваща през сипей. Камъните танцуваха под краката ни, а ние стъпвахме с пълна концентрация и благодарност отново за опората на щеките. На слизане от върха не се спуснахме по обиколния път серпентина, който е отбелязан на картата, а директни по склона надолу.